Varlık Yayınevi
     
 
 
   
Anasayfa Tarihçe Varlık Dergisi Kitaplar İletişim Yardım
Yaşar Nabi Nayır
Varlık Ne İçin Çıkıyor
Varlık İçin Ne Dediler
Künye
Varlık'ta Bu ay
Varlık Dergisi İçeriği
Abonelik
Yaşar Nabi Nayır Ödülleri
Varlık Dergisi 'eurozine' üyesidir

MART 2005

ÇİZGİ-YORUM - Semih Poroy Sayfa:2
Tarihin Bu Anında Aşk, Yazı ve Kadın - Editör Sayfa:3
Temamız aşk. Bu temayla birlikte gelen aşkın ruhlardaki, gündelik yaşamdaki temsil ediliş biçimi ise bizi muzip bir heyecandan "tarihin şimdisi"ne taşıyor.
Kendi Kendini Yok Eden Handan - Müge İplikçi Sayfa:4
Dönemin ruhuna hitap edecek bir edebi anlatı peşindedir Halide Edib. Bir yapıtın çizgisel, düz bir anlatının dışındaki biçimlerle denenmesinin yollarını aramaktadır.
Anne Ben Büyüyünce Femme Fatale Olacağım! - Selime Büyükgöze Sayfa:6
Femme fatale, yani öldüren kadın figürü 19. yüzyılda Baudelaire ve Gautier gibi yazarların yazıları ile Moreau ve Rossetti gibi ressamların resimlerinde ortaya çıktı ve modernitenin vazgeçilmez canlı simgelerinden biri haline geldi.
Çoğalan (Şiir) - Cengiz Bektaş Sayfa:9
Zenîme Hanım Bağlamında Kadın Yazar - Nalan Barbarosoğlu Sayfa:10
Günümüz okuru, edebiyatın kendini ve sahiciliğiniedebiyat metni dışında arayan, edebiyat gerçekliğini “yazar” üstünden kuran bir medya tarafından yönlendiriliyor.
Evvel Zaman İçinde Bir Peri Kızı Yaşarmış... - Çiğdem Buğdaycı Sayfa:13
Modern hayatın içinde güvensiz, bir başına kalmış bireylerin umut ışığıdır aşk; yüceltilen tekil insan egosunun karşısında başka bir canlıyla bütünleşebileceği, dolayısıyla kendini yitireceği nadide bir ihtimaldir aşk.
Hilmi Yavuz ile Söyleşi - Buket Şafak Ciğeroğlu Sayfa:16
Şiirin dünyayla olan ilişkisini kesmenin sınırı Mallarmé’de bitmiyor bana göre. Ondan daha da ileriye götürmeyi; Mallarmé “Şiir kelimelerle yazılır,” diyordu, “Şiir harflerle yazılır” demekle sağlayabileceğimi düşündüm. Bu sınırı aşmak, ancak şiirin kelimelerle değil de harflerle yazıldığını söylemekle mümkün olabilir, diye düşünüyorum. Bunu yapmaya çalıştım. Problemi bu olduğu için, öteki kitaplarımdan çok farklı gerçekten.
Yaz Arkadaşları (Şiir) - Yüksel Pazarkaya Sayfa:20
‘Hurufî Şiirler’ ve Hilmi Yavuz Şiirinde Kopmalar - Gökşen Buğra Sayfa:22
Hurufî Şiirler’de Yavuz’un yalnızca harflerle uğraştığını düşünmek yanılgı olacaktır. Yavuz, çetin bir yolla lirizme ulaşıyor: harflerle.
Yaşar Nabi’nin Varlığı Selim İleri Sayfa:26
Filiz Hanım’a, “Bütün bu güzel şiirleri, hikâyeleri, resimleri, yazıları, hepsini babanızın, Yaşar Nabi’nin varlığına borçluyuz, birçok şairimizi, yazarımızı, çağdaş edebiyatımızın çehresini...” demek istiyor, bir türlü söyleyemiyordum. Fakat işte yazdım!
Se (Şiir) - Hüseyin Yurttaş Sayfa:30
Çavlanın İçinde Sessizce - Nezihe Meriç Sayfa:32
Altı yıldır Varlık dergisinde yayımlanıp duran anılar, "Çavlanın İçinde Sessizce", sonunda (benim tüm hırçınlıklarımı boş vererek) kitap oldu. Çavlan'ın ikinci cildi de var sırada...
Gecenin Binbir Gözü Var (Şiir) - Francis William Bourdillon Sayfa:35
Yağmur Bir Türlü Yağmıyor Gülperi (Öykü) - Jale Sancak Sayfa:36
Herkes ayaklanmış, tetikte, ne yapacağımı kestirmeye çalışıyorlar. Ben de anlamıyorum, camın önünde umutsuzca kendimi seyrediyorum, yağmur bir türlü yağmıyor.
Tomris Uyar’ca Öykü... - Handan İnci Sayfa:39
Bazı edebiyatçılar, sadece belirli bir tür içinde eser üretmekle kalmaz, aynı zamanda yapısal özellikleri, tarihsel gelişimi, güncel örnekleri üzerinde düşünerek/yazarak o türe teorik açıdan da katkıda bulunurlar. Tomris Uyar böyle bir yazardır.
Paradoks Diyalektika - Vedayı Kazanmak - Haydar Ergülen Sayfa:45
Paradoks Diyalektika uyarınca; müzikle gelen sessizlikle gider. Bunu hiç unutmamalı.
Güçlüyü Oynamak - Sevil Avşar Sayfa:47
Ölüm geldiğinde kimseden korkman gerekmeyecek ve bu yüzden güçlüyü oynaman da içi boş, kof bir zaaf olarak görünecek gözüne. Ölüm süpürüp götürecek tüm korkularını.
Belleğindeki Zaman - Feridun Andaç Sayfa:48
Bitmeyen bir kentin yazarıdır, Tarık Dursun K.. Kente hayat veren, soluklandıran insanların dünyasını dile getirmiştir hep.
Köz (Şiir) - Betül Tarıman Sayfa:50
Nehir Boyu Kavaklar (öykü) - Temel Karataş Sayfa:51
“Ihlamur,” dedi kadın yazmasını düzeltirken. Hayret! Ihlamur mu kalırdı şimdiye?
Bugün Nasılsınız? - İdil Önemli Sayfa:53
Bugün nasılsınız diye soruyorum kendime [kendimle arama hep bir mesafe koymayı severim. Kendiliğinden doğabilecek herhangi bir yakınlaşmayı engellemek için, o yüzden siz diye konuşurum onunla “siz”den yeni bir “sen” türemesin diye tüm güvenlik önlemlerimi de alırım nasıl olsa], “İyiyim” diyor, “ sağolun, ya siz?”
“Ölebilecek miyiz Acaba Sıradan Bir Ölümle?” Atilla Birkiye Sayfa:57
Edebiyat tarihçilerinin, eleştirmenlerin işi son derece güçtür. Hele de son zamanlarda yiten değerlerle dolu bir “edebiyat dünyası”nda. Özkırımlı da onlardan biriydi. Kıymeti bilinmedi. Daha çok üretecek, yaratacaktı. Bunlardan biri de hazırlamakta olduğu, yarım kalmış bir “Osmanlıca Sözlük”tü; umarım bir başka Türkolog bunu tamamlar..
Ölü Ozanlar Dergisi: Kaynak Mustafa Şerif Onaran Sayfa:58
Her ne kadar “Sanat Dergisi” kimliğiyle edebiyatın değişik alanlarına yayılmış olsa da, Kaynak, hep şiir dergisi izlenimi bırakmıştır. Yayımını sürdürdüğü 9 yıl içinde yüzlerce ozan yer almıştır Kaynak’ta. Bu ozanlar arasında ünlüler de vardı, ünsüzler de. Çağdaş edebiyatı umut ışığıyla aydınlatanlar da vardı, gelenekçi şiiri sürdürenler de.
Şiirler - Robert Frost Sayfa:63
Eleştiri Tarihinden - Mehmet Rifat Sayfa:64
Aynı zamanda yazın üstüne de düşünce üretmeyen bir yazınsal metin (roman) ve aynı zamanda eleştiri üstüne de düşünce üretmeyen bir yazınsal eleştiri düşünmek istemiyorum artık. Bu görüşe, özellikle son yirmi yıl içinde okuduğum romancılar ve eleştirmenler yöneltti beni.
Eskiyor Zaman (şiir) - Elif Sofya Sayfa:69
Boşluğa Açılan Kapı’dan ‘Kör Ayna’lara - Halûk Sunat Sayfa:70
Gürbilek’e göre, Tanpınar, yazınsal serüveninde muhafazakâr mıdır? Anladığım; hem öyledir, hem de değildir: “fazlasıyla zorlanmış sembolik dili”, “yeni ve beklenmedik olana açılmayı engelleyen ruhsal donup kalmışlığı”, “saplanıp kaldığı kelime dini”, “aynı imgeye, aynı hayale” takılıp kalmışlığı ile “hem içeriksel hem de biçimsel anlamda muhafazakârlığı ağır basıyor gibi”dir. Ancak, yüzünü, Ophelia misali ‘imkânsız sular’a/maziye dönmüşlüğü (“kayıp estetiği”) ile de muhafazakârlığını ‘içeriden’ yıkmaktadır. Bense, tam da o ‘yüzü dönüklük’ noktasında muhafazakârlığına yenik düştüğünü ve geleceği/ni yitirdiğini düşünüyorum Tanpınar’ın.
Kendinin Portresi (şiir) - Eren Aysan Sayfa:75
Bir Tüy Kalem - Mustafa İri Sayfa:76
Merkezi Ankara’da bulunan Gişe Organizasyon’un İstanbul’da 18 Şubat akşamı Maltepe Yayla Kültür&Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdiği Leman Sam konseri; ünlü sanatçımızın 25 yıllık diskografisi ve müzisyen kimliği üzerine ilginç düşünceleri akla getiren bir etkinlik oldu.
Yeni İmzalar - Enver Ercan Sayfa:79
Şiir ya da öykü gönderen arkadaşların neredeyse tümü ayrıntılı yorum istiyorlar. Onları anlıyorum: çoğu yazmaya yeni başladığı için, kâğıda aktardıkları duygularının şiir veya öykü olarak onaylanmasını bekliyorlar benden.
Paraşüt Paradoksu (şiir) - Başar Arı Sayfa:80
Fayton ve Hayalet Ev (öykü) - Ayla Yazgan Sayfa:81
“Sus canım,” diyor. Bir yumak yumuşacık saç yüzüme dökülüyor. “Geldik uyan.” Üşümüş atların topuk vuruşlarıyla hâlâ sallanan arabadan önce o iniyor, görünmez Drakula peleriniyle. Arkasından o kadın ve ben yürüyoruz, önümüzdeki yükselen, hayalet eve doğru.
Ortaköy’de Bir Kedi (şiir) - Kerem Özkurt Sayfa:83
Parantezlemeler (şiir) - Muhammed Munis Sayfa:83
İçin İçin Dışındayım... (şiir) - Filiz Karaküçük Sayfa:84
Edebiyat Komiseri - Krimonolog Dr. Kemal Şahingözlü Sayfa:85
Sayın Ahmet Ümit, polisiye romana duyduğum aşırı ilgiden dolayı yakından izlediğim, okuduğum bir yazar. Bu sayfalarda üstlendiğim görev ve unvanım onun gerçekleştirdiği her eylemi incelememi, teşrih etmemi gerektiriyor.
MART 2005 - KİTAP EKİ

 

Tahsin Yücel ile Söyleşi NURSEL DURUEL 1

Kumru ile Kumru YILDIRIM KESKİN 4

Peygamber Çiçeği SENNUR SEZER 6

Annemin Öğretmediği Şarkılar BUKET ÖKTÜLMÜŞ 8

Akın Sevinç ile Söyleşi BİLGE ATAY 10

İnci Asena ile Söyleşi NESLİHAN GÜREL 12

Unomastica alla Turca  BEHÇET ÇELİK 14

Jale Sancak ile Söyleşi YASEMİN YAZICI 16

Çöplük ARZU AYGÜN 18

Erdişi ATAMAN AVDAN 22

Enver Aysever ile Söyleşi ÇİĞDEM İLKER 24

İran Sineması ESİN HAMDİ DİNÇER 26

Büyünün Kuklası GÖKTUĞ HALİS 28

Yaralı Gümüş GÜLTEKİN EMRE 30

Altkültür ÖZKAN AKPINAR 32

Yeryüzü Kitaplığı GÜLCE BAŞER 34

Yeni Yayınlar REYHAN KOÇYİĞİT 37

Anasayfa   |   Tarihçe   |   Varlık Dergisi   |   Kitaplar   |   İletişim
Copyright © 2017 VARLIK YAYINLARI