Varlık Yayınevi
     
 
  Blog
   
Anasayfa Tarihçe Varlık Dergisi Kitaplar İletişim Yardım
E-KİTAP
BELGESEL
DENEME
KİŞİSEL GELİŞİM
ŞİİR
ÇOCUK KİTAPLARI
DERLEME
BİLİM
DÜŞÜN
BİLİMKURGU
ROMAN
SİYASET/TARİH
ÖYKÜ
EKONOMİ/İŞLETME
ANI/GÜNLÜK
OKÜLT
İNDİRİMLİ SETLER
KARİKATÜR
Yenilik ve kitap dünyasındaki gelişmelerden haberdar olmak için
E-Postanızı girin
 

HERZE VE TEDVİR
Eris İnal
HERZE VE TEDVİR 
ÖYKÜ
112 sayfa
ISBN: 978-975-434-695-4
Kitabı Satın Al Arkadaşıma Gönder!


HERZE VE TEDVİR

2023 Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü’ne değer görülen Eris İnal, dil işçiliğiyle, konu çeşitliliğiyle dikkat çeken genç bir yazar. Olayları adeta bir kameranın hızıyla kavrayan, akıcı, yalın bir dili var. İç dünyaya dair uzun betimlemelere girişmiyor ama sadece bir olay anlatıcısı da değil. Basit çağrışımları yeni anlamlarla donatarak olaylar, insanlar arasında sağlam köprüler kuruyor. Gerçeği başka bir düzleme taşıyarak yeniden biçimlendiriyor.

Herze ve Tedvir birbirini doğuran, ortak bazı simgeler etrafında katman katman açılan öykülerden oluşuyor. Kitabın “Herze” adlı ilk bölümünde gerçekçi, “Tedvir” adlı ikinci bölümünde ise masalsı öyküler ağırlıkta denebilir ama İnal ne yazarsa yazsın aslında günümüzün yersizyurtsuz insanının kendine kurduğu yeni dünyanın peşinde ve bu dünyada hayal ürünü şeyler günlük hayatın şiddetine direniyor.

“Konuşmak ateşin harını alır. Biliyorsun yazının imsiz kurallarını ve bilmeyenlere acıyor-sun. Kibir bir yerde kolun gibi, gömleğin içinde eğreti dursa da onsuz yapamıyorsun. Kibrini ve kolunu toparlayıp ustalıkla sardın, hazırsın. Elindeki ufacık kopya kâğıdı, sırtını sıvazlanmış hissettiren, anlamını yitirmiş başlıklarla dolu. Üzerinde, bembeyaz gömleğin tiril tiril kumaşı her şeye olanak tanır gibi. Bu akşam şöyle de olabilir, böyle de. Bu kişi de olabilirsin, bir başkası da.”

   


Anasayfa   |   Tarihçe   |   Varlık Dergisi   |   Kitaplar   |   İletişim
Copyright © 2017 VARLIK YAYINLARI
İHB Reklam Ajansı