Varlık Yayınevi
     
 
  Blog
   
Anasayfa Tarihçe Varlık Dergisi Kitaplar İletişim Yardım
E-KİTAP
BELGESEL
DENEME
KİŞİSEL GELİŞİM
ŞİİR
ÇOCUK KİTAPLARI
DERLEME
BİLİM
DÜŞÜN
BİLİMKURGU
ROMAN
SİYASET/TARİH
ÖYKÜ
EKONOMİ/İŞLETME
ANI/GÜNLÜK
OKÜLT
İNDİRİMLİ SETLER
KARİKATÜR
Yenilik ve kitap dünyasındaki gelişmelerden haberdar olmak için
E-Postanızı girin
 

HİÇLİKTE İHTİMAL VAR
Pelin Kıvrak
HİÇLİKTE İHTİMAL VAR 
ÖYKÜ
80 sayfa
ISBN: 978-975-434-614-5
Kitabı Satın Al Arkadaşıma Gönder!


HİÇLİKTE İHTİMAL VAR

2017 Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü’ne değer görülen Pelin Kıvrak,“Dünyada kale¬me gelmeyecek hikâye yoktur, cesaret¬siz yazar vardır sadece,” diyor ve ilk kitabı Hiçlikte İhtimal Var ile “tari¬hin kazanına atılıp genellemelerle birlikte kaynamaya mahkûm edilen hikâyeleri kurtarmak için” çetin bir yolculuğa çıkıyor. Yoksulluk, çaresizlik, ızdırap, pişmanlık, yalnızlık gibi temalara yaklaşımımızı değiştirebilecek varoluşsal durumları, karşılaşmaları, ilişkileri anlatıyor. Ruhsal karmaşaları, endişeleri ve heyecanları kısa ve etkili betim¬lemelerle sağlam kurgular içinde sunuyor.

Pelin Kıvrak’ın öykü dünyasındaki karakterler sözcüklerle birbirlerinden ayrılıyor, sessizliklerle birbirlerine bağlanıyorlar. Okur henüz söylenmemiş olanın izini sürerken en zor anlarda dahi ümidi diri tutacak ihtimallerle karşılaşıyor.

“Ufacık bir rüzgâr bile esmiyor, yaprak kıpırdamıyor, sinek polislerin ani hareketlerine aldırmıyor, babam gelmiyordu. Üzerimdeki tişörtten yükselen klor ve güneş yağı kokusu, karnımın açlığı, Aylin Abla’ya kızıp sandviçini yemedim diye kendime kızmam, gelmeyen babama kızmam, hiç telaşlanmıyor diye anneme kızmam, sonra yine mutfakta tırnaklarını yiyen Aylin Abla’ya kızmam… Sanki tüm bu kızgınlıkların ve huzursuzlukların geçmesi sineğin hareketine bağlıydı. Sanki camdaki o siyah nokta bir defa kanat çırpsa her şey normale dönecekti. İnanmıştım buna. ‘Sinek hareket ederse babam gelecek,’ diyordum içimden.”

Pelin Kıvrak, Ocak 1988’de Tekirdağ’da doğdu. 2007’de Koç Özel Lisesi’nden mezun oldu. 2011’de Harvard Üniversitesi’nden Edebiyat alanında lisans derecesi aldıktan sonra bir yıl Masumiyet Müzesi’nde asistanlık yaptı. 2012’de Yale Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat doktorasına başladı. Çalışmalarını halen yürüttüğü doktora tezinde yirminci yüzyılda kozmopolitanizm kavramını romanlar ve filmler üzerinden inceliyor.
   


Anasayfa   |   Tarihçe   |   Varlık Dergisi   |   Kitaplar   |   İletişim
Copyright © 2017 VARLIK YAYINLARI
İHB Reklam Ajansı