Varlık Yayınevi
     
 
  Blog
   
Anasayfa Tarihçe Varlık Dergisi Kitaplar İletişim Yardım
E-KİTAP
BELGESEL
DENEME
KİŞİSEL GELİŞİM
ŞİİR
ÇOCUK KİTAPLARI
DERLEME
BİLİM
DÜŞÜN
BİLİMKURGU
ROMAN
SİYASET/TARİH
ÖYKÜ
EKONOMİ/İŞLETME
ANI/GÜNLÜK
OKÜLT
İNDİRİMLİ SETLER
KARİKATÜR
Yenilik ve kitap dünyasındaki gelişmelerden haberdar olmak için
E-Postanızı girin
 

ANTİKIRILGANLIK
Nassim Nicholas Taleb
ANTİKIRILGANLIK 
Türkçesi: Derya Yüksek
DÜŞÜN
608 sayfa
ISBN: 978-975-434-544-5
Kitabı Satın Al Arkadaşıma Gönder!


ANTİKIRILGANLIK

Siyah Kuğu’nun yazarı ve zamanımızın önde gelen düşünürlerinden biri olan Nassim Nicolas Taleb, belirsiz bir dünyada nasıl başarılı olunacağını açıklıyor.

Tıpkı insan kemiklerinin strese ve gerilime maruz kaldığında güçlenmesi ve dedikoduların ya da isyanların biri bastırmaya çalıştığında şiddetlenmesi gibi, hayatta birçok şey stresten, düzensizlikten, oynaklıktan ve kargaşadan kazanç sağlar. Taleb’in “antikırılgan” dediği de, kaostan kazanç sağlamanın yanı sıra, varlığını sürdürmek ve gelişmek için ona ihtiyaç duyan şeylerin kategorisidir.

Siyah Kuğu’da dünyamızla ilgili hemen her şeyin temelinde olasılıksız ve öngörülemeyen olayların yattığını gösteren Taleb, Antikırılganlık’ta belirsizliği arzu edilir, hatta gerekli kılarak baş tacı ediyor ve her şeyin antikırılgan olacak şekilde yapılandırılmasını öneriyor.

Antikırılgan olan, tahmin hatalarından bağışıktır ve olumsuz olaylardan korunur. Kent devleti neden ulus devletten daha iyidir, borçlanmak neden sizin için kötüdür ve verimli denen şeyler neden hiç de verimli değildir? Devletler ve sosyal politikalar neden güçlüyü koruyup zayıfı zedeler? İstifa mektubunuzu neden daha işe başlamadan yazmalısınız? Batan Titanic gemisi nasıl hayat kurtardı? Kitap, deneme-yanılma yoluyla yenilik, yaşam kararları, politikalar, kent planlaması, savaş, kişisel finans, ekonomik sistemler ve tıp gibi konuları kapsıyor. Baştan sona, Brooklyn’li Şişko Tony’nin sokak bilgeliğine ek olarak Roma, Yunan, Sami ve ortaçağ kaynaklarından kadim bilgeliğin sesi ve tarifleri net olarak duyuluyor.

Antikırılganlık, Siyah Kuğu dünyasında yaşamak için bir şablon sunuyor. Taleb’in bilgili, nükteli ve putkırıcı mesajı, devrim niteliğinde. Sadece antikırılgan olan işin üstesinden gelecek.
   


Anasayfa   |   Tarihçe   |   Varlık Dergisi   |   Kitaplar   |   İletişim
Copyright © 2017 VARLIK YAYINLARI
İHB Reklam Ajansı