Varlık Yayınevi
     
 
  Blog
   
Anasayfa Tarihçe Varlık Dergisi Kitaplar İletişim Yardım
E-KİTAP
BELGESEL
DENEME
KİŞİSEL GELİŞİM
ŞİİR
ÇOCUK KİTAPLARI
DERLEME
BİLİM
DÜŞÜN
BİLİMKURGU
ROMAN
SİYASET/TARİH
ÖYKÜ
EKONOMİ/İŞLETME
ANI/GÜNLÜK
OKÜLT
İNDİRİMLİ SETLER
KARİKATÜR
Yenilik ve kitap dünyasındaki gelişmelerden haberdar olmak için
E-Postanızı girin
 

ŞİDDETİ YENMEK, EĞİTİMLE GELİŞMEK
Ulaş Kaplan
ŞİDDETİ YENMEK, EĞİTİMLE GELİŞMEK 
DÜŞÜN
248 sayfa
ISBN: 978-975-434-540-7
Kitabı Satın Al Arkadaşıma Gönder!


ŞİDDETİ YENMEK, EĞİTİMLE GELİŞMEK

Türkiye'nin Temel Sorunları, Köklü Çözümleri

Türkiye’de bir yandan eğitimde yaşanan zorluklar ve yapılan yanlışlar, diğer yandan yoğunluğu giderek artan şiddet insanların esenliği ve gelişimini baltalıyor. Eğitim sistemindeki eksikler ve aksaklıklar ruhsal ve toplumsal yaşantıdaki çatışmaları körüklüyor. Şiddetin çözümünün eğitimden geçtiği açık. Ancak eğitim de başlı başına bir sorun.

Peki bir eğitim devrimi nasıl gerçekleştirilebilir? Yasalarla korunan ve güçlenen yetkeci kültürün “yaradılanı severim itaatinden ötürü, itaat edeni severim egomdan ötürü” ilkesi nasıl kırılabilir? Şiddetin bulaşıcılığı hangi yollarla giderilebilir? Ruhsal bağışıklık sistemimizi korumak için neler yapmalıyız? Saldırgan dürtülerin olumlu güçlere dönüştürülmesi, bilinçli ve yapıcı şekilde dışavurulması mümkün müdür? Yurdumuzdaki şiddetin ruhumuzdaki kökenlerinin farkında mıyız?

ABD’nin farklı üniversitelerinde öğretim üyesi olarak çalışan ve uluslararası bilimsel dergilerde güdülenme, esenlik, ahlak yargısı ve gelişimi konularında çalışmaları yayımlanan Ulaş Kaplan şiddet ve eğitim gibi iki temel sorunumuzu bilimin ışığında inceleyerek köklü çözümler sunuyor. Şiddetin evrimsel kökenlerini ve sosyal psikolojik kaynaklarını inceliyor. Özgür ve güçlü bir karakterin inşasında izlememiz gereken demokratik eğitim hedefini belirlemeye çalışıyor. Kültürümüzün şefkat zenginliği ve empati eksikliği arasındaki ikilemini tespit ederek çağımızda empatisiz şefkatin zayıf kalacağını vurguluyor. Aileden okula eğitimin çeşitli basamaklarını sorguluyor, okuru yeni yöntemlerle tanıştırıyor.

Kaplan’ın bu çalışması kabaca “eğitim şart” deyip geçiştirmeyen, şiddete karşı çareyi aydınlanma merkezli, bilinçlenme odaklı bilimsel eğitimde gören herkes için önemli bir başvuru kaynağı.
   


Anasayfa   |   Tarihçe   |   Varlık Dergisi   |   Kitaplar   |   İletişim
Copyright © 2017 VARLIK YAYINLARI
İHB Reklam Ajansı