Varlık Yayınevi
     
 
  Blog
   
Anasayfa Tarihçe Varlık Dergisi Kitaplar İletişim Yardım
E-KİTAP
BELGESEL
DENEME
KİŞİSEL GELİŞİM
ŞİİR
ÇOCUK KİTAPLARI
DERLEME
BİLİM
DÜŞÜN
BİLİMKURGU
ROMAN
SİYASET/TARİH
ÖYKÜ
EKONOMİ/İŞLETME
ANI/GÜNLÜK
OKÜLT
İNDİRİMLİ SETLER
KARİKATÜR
Yenilik ve kitap dünyasındaki gelişmelerden haberdar olmak için
E-Postanızı girin
 

TEMSİL, İDEOLOJİ, KİMLİK
Sibel Fügan Varol
TEMSİL, İDEOLOJİ, KİMLİK 
DÜŞÜN
224 sayfa
ISBN: 978-975-434-542-1
Kitabı Satın Al Arkadaşıma Gönder!


TEMSİL, İDEOLOJİ, KİMLİK

Fiziksel ve sosyal çevremiz sınırlı, medyanın sembolik ortamı ise neredeyse sınırsız. Kendimize ait sandığımız seçimler aslında medyada sunulanlar arasında yapılmış seçimler. Bireysel medya tüketimimiz sınırlı olsa da, ilişki kurduğumuz ve beklentilerine önem verdiğimiz diğer kişiler medya temsillerinin nüfuz alanından sesleniyorlar bize. Onların beklentilerinden etkilenmediğimizi söyleyebilir miyiz?

Asıl soru şu: İnsanın kendi kimliğini belirlemesi mümkün mü? Birey anlam dünyasını, düşünsel kaygılarını, zevklerini, hayat planlarını, diğer insanlarla ilişki kurma biçimlerini ve kimliğine ait gördüğü daha birçok özelliği kendisi belirleyebilir mi? Kendi sesiyle konuşabilir mi?

Temsil, İdeoloji, Kimlik’te Sibel Fügan Varol, medyanın giderek en önemli toplumsal yapı haline geldiği günümüzde medya temsillerinin kimlik edinme sürecindeki rolünü yorumluyor, “düşünce ve eylemlerimize yön veren bilişsel haritalar” anlamıyla ideolojinin de medya temsilleri üzerinden kimliğimizi etkilediğini ileri sürüyor. Bu tezi ortaya koymak üzere, ideoloji, temsil ve kimlik kavramlarının anlam menzilinin neleri içerdiğini tarihsel perspektif içinde tartışıyor, aralarındaki etkileşimi inceliyor. Eleştirel yaklaşımın kavramsal araçlarıyla deneysel çalışmaların bulgularını birleştiren bir yaklaşım benimsediği yolculuğunda felsefe, sosyoloji, sosyal psikoloji ve psikoloji disiplinlerinin kazanımlarından yararlanıyor.

Varol, “Nasıl yaşamalı?” sorusuna cevap arayan hemen herkesin uğrak yeri konumundaki kimlik kavramının iletişim çalışmalarında hangi bağlamda ele alınmasını gerektiğini sorgulayan önemli bir kaynak kitap sunuyor okurlara.
   


Anasayfa   |   Tarihçe   |   Varlık Dergisi   |   Kitaplar   |   İletişim
Copyright © 2017 VARLIK YAYINLARI
İHB Reklam Ajansı