Varlık Yayınevi
     
 
  Blog
   
Anasayfa Tarihçe Varlık Dergisi Kitaplar İletişim Yardım
E-KİTAP
BELGESEL
DENEME
KİŞİSEL GELİŞİM
ŞİİR
ÇOCUK KİTAPLARI
DERLEME
BİLİM
DÜŞÜN
BİLİMKURGU
ROMAN
SİYASET/TARİH
ÖYKÜ
EKONOMİ/İŞLETME
ANI/GÜNLÜK
OKÜLT
İNDİRİMLİ SETLER
KARİKATÜR
Yenilik ve kitap dünyasındaki gelişmelerden haberdar olmak için
E-Postanızı girin
 

DOST MEKTUPLAR - Mektuplarıyla Edebiyatçılarımız
Hazırlayan ve sunan: Yaşar Nabi Nayır
DOST MEKTUPLAR - Mektuplarıyla Edebiyatçılarımız 
DERLEME
328 sayfa
ISBN: 978-975-434-628-2
Kitabı Satın Al Arkadaşıma Gönder!


DOST MEKTUPLAR - Mektuplarıyla Edebiyatçılarımız

Yaşar Nabi Nayır’ın kendisine gelen şair-yazar mektuplarından derlediği ve ilk basımını 1972 yılında gerçekleştirdiği Dost Mektuplar gözden geçirilip açıklamalar eklenmiş haliyle yeniden okur karşısında.

Yazarının kişiliğine ışık tutacak mektupları seçmiş Yaşar Nabi. Ama Abdülhak Şinasi Hisar, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Reşat Nuri Güntekin, Nahit Sırrı Örik, Nurullah Ataç, Ahmet Kutsi Tecer, Bekir Sıtkı Kunt, Sabahattin Ali, Sait Faik Abasıyanık, İlhan Tarus, Sabri Esat Siyavuşgil, Ziya Osman Saba, Cahit Sıtkı Tarancı, Orhan Kemal’in kaleme aldığı satırlar sadece kendi özel hayatlarını değil, unutulup gitmiş bir incelikler dünyasını, yeni Türk edebiyatının kuruluş aşamalarını da aydınlatıyor, sıcaklığıyla okuru sarıyor.

“Kimisi eski harflerle yazılmış bu mektupların, kimisi yeni harflerimizle... Okudukça, sanki harfler gözlerimden siliniyor da o yitik dostlar, anılarımda daha da cana yakın hale gelmiş sesleriyle konuşmaya başlıyorlar benimle, oldukça eski bir dille. Kendilerinden söz açıyorlar. Çalışmalarından. Hazırlamayı tasarladıkları eserlerden. Espriler yapıyor, güldürücü hikâyeler anlatıyor, karşılaştıkları tuhaf olaylardan söz ediyorlar. Bir de sevdikleri ya da sevmedikleri yazarları çekiştiriyorlar bol bol. Nasıl yerden yere vuruyorlar sevmediklerini, nasıl didik didik ediyorlar kişiliklerini! Sonra nasıl sevinç çığlıkları koparıyorlar bir başarılı sonuçla karşılaşınca. Nasıl artıyor yaşama tutkuları!..” Yaşar Nabi Nayır
   


Anasayfa   |   Tarihçe   |   Varlık Dergisi   |   Kitaplar   |   İletişim
Copyright © 2017 VARLIK YAYINLARI
İHB Reklam Ajansı