Varlık Yayınevi
     
 
  Blog
   
Anasayfa Tarihçe Varlık Dergisi Kitaplar İletişim Yardım
E-KİTAP
BELGESEL
DENEME
KİŞİSEL GELİŞİM
ŞİİR
ÇOCUK KİTAPLARI
DERLEME
BİLİM
DÜŞÜN
BİLİMKURGU
ROMAN
SİYASET/TARİH
ÖYKÜ
EKONOMİ/İŞLETME
ANI/GÜNLÜK
OKÜLT
İNDİRİMLİ SETLER
KARİKATÜR
Yenilik ve kitap dünyasındaki gelişmelerden haberdar olmak için
E-Postanızı girin
 

ISKA ŞANSI İÇİN TAVİZ
Mert Özden
ISKA ŞANSI İÇİN TAVİZ 
ŞİİR
56 sayfa
ISBN: 978-975-434-696-1
Kitabı Satın Al Arkadaşıma Gönder!


ISKA ŞANSI İÇİN TAVİZ

2023 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’ne değer görülen Mert Özden, 1999’da Samsun’da doğdu. Kırıkkale Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden 2021 yılında mezun oldu. Aynı üni-versitenin Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı’nda öğretmenler için Bakım Etiği mesleki gelişim program taslağının hazırlanması konulu teziyle yüksek lisansını tamamladı ve bilimsel çalışmalarına devam ediyor. 2022’de şiir dosyası Arkadaş Zekâi Özger Şiir Ödülü seçici kurulu tarafından anılmaya değer görüldü. Buzdokuz dergisinde yayın kurulu üyesi. Şiirleri ve düzyazıları 2016’dan bu yana Buzdokuz, Hece, Varlık gibi dergilerde yayımlanıyor. Özden, hemen her şeyi şiire konu ediyor ve özneyi çok-kimlikli bir yapı olarak ele alıyor. Siyasi yönelimleri, büyük anlatılara özgü idealleri günlük hayatın dar alanında yakalayıp okura ironik bir şekilde sunuyor. Meydanlardaki nidalar –ritmini kaybetmeden ama içeriği değişerek– onun şiirinde yeniden ifadesini buluyor, böylece absürt durumlar ortaya çıkıyor; sahteleşmekten korkan insanın sesini değil, bundan korkmayacak kadar hakikatle arasına mesafe girmiş insanın sesini duyuyoruz.

Iska Şansı İçin Taviz, lirik şiiri çok iyi özümseyip, ironi ve absürdün tuzağına düşürerek terk eden genç bir şairin ilk şiir kitabı.

“bana gülen güvenen ve gücenen yaşantı harikası olarak/ hey yaşantıcıklar diyerek gardını aldığın/ siz adiler siz adizadeler seslenişinle gözyaşı cismini sessiz süpürerek/ tükür, parmak kütlet ve sınav kazan yaş belki 22/ gençlik hevesleri, plansız tüm hak edişler, delilik meşrui-yeti// senin isteyerek, bilerek haklı veya haksız tercihlerin/ talebeliğin talipliğin küçükken bastığın kırıntı, altından geçtiğin merdiven/ hepsine kefilim/ sen ışınlarla kornea-mı çizdirmemin bile yanında durmuşken/ yanımda oluş halindi en güzel huyun. bunu bildim ve duydum/ turnayı ve şairi gözünden vurdun”
   


Anasayfa   |   Tarihçe   |   Varlık Dergisi   |   Kitaplar   |   İletişim
Copyright © 2017 VARLIK YAYINLARI
İHB Reklam Ajansı