Varlık Yayınevi
     
 
  Blog
   
Anasayfa Tarihçe Varlık Dergisi Kitaplar İletişim Yardım
E-KİTAP
BELGESEL
DENEME
KİŞİSEL GELİŞİM
ŞİİR
ÇOCUK KİTAPLARI
DERLEME
BİLİM
DÜŞÜN
BİLİMKURGU
ROMAN
SİYASET/TARİH
ÖYKÜ
EKONOMİ/İŞLETME
ANI/GÜNLÜK
OKÜLT
İNDİRİMLİ SETLER
KARİKATÜR
Yenilik ve kitap dünyasındaki gelişmelerden haberdar olmak için
E-Postanızı girin
 

SİZE YARDIM EDEBİLİRİM
Mehmet Karaca
SİZE YARDIM EDEBİLİRİM 
ŞİİR
80 sayfa
ISBN: 978 975 434 613 8
Kitabı Satın Al Arkadaşıma Gönder!


SİZE YARDIM EDEBİLİRİM

Tuz Açlığı’nda soyutlamalara olabildiğince az yer veren Karaca, Size Yardım Edebilirim’de somut olana yönelişini iyice derinleştiriyor. Toplumu, bireyi görülen, duyulan üzerinden irdeliyor. İnsanlar, nesneler, olaylar ve durumlar arasındaki bağı hareketli, hızlı bir dille ifade ediyor. “Ben”in kendisini ancak “öteki”nde bulabildiği, bulup bulup kaybettiği bir dünyada şehrin ve ruhun tüm karmaşasını, parçalanmışlığını yüklenmekten korkmayan bir şiir yazıyor.

“kalırsam camdaki ayı fark ederim / ayağıma gelen fırsatı iterim ona bakarım / sana bakarım aranızda bir pozitif korelasyon. / bana sığdır beni o sıra. çoğalarak oluşmayan formlara / arkasında sigorta acentası reklamı olan formalara / onların maçında kalp spazmı geçiren kapıcılara / karşıyım. beni tivilerin önünden topla / harcı karıştır beni hayata karıştır / üzerimdeki şu sosyolog imasını kırıştır / bana sığdır beni. ikna et market kalıbını. / yine de buna hazır değil benim kalıbım”

Mehmet Karaca 1992’de Adana’da doğdu. 2015 yılında Mersin Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. Gaziantep’te öğretmenlik yapıyor. Şiirleri Varlık, Yasakmeyve, Duvar, Japonya, Dünyadan Çıkış Yolları, Akatalpa, Şiiri Özlüyorum, Akköy dergilerinde ve Kontra fanzinde yayımlandı. “Odada Kuş Kapanı” adlı şiir dosyasıyla 2014 Arkadaş Z. Özger Jüri Özel Ödülü’nü aldı. 2015 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’ne değer görülen Tuz Açlığı aynı yıl Varlık Yayınları tarafından kitaplaştırıldı. Size Yardım Edebilirim şairin ikinci şiir kitabı.
   


Anasayfa   |   Tarihçe   |   Varlık Dergisi   |   Kitaplar   |   İletişim
Copyright © 2017 VARLIK YAYINLARI
İHB Reklam Ajansı