Varlık Yayınevi
     
 
  Blog
   
Anasayfa Tarihçe Varlık Dergisi Kitaplar İletişim Yardım
Kullanıcı Girişi  (Üye Ol - Şifremi Unuttum)
Yaşar Nabi Nayır
Varlık Ne İçin Çıkıyor
Varlık İçin Ne Dediler
Künye
Varlık'ta Bu ay
Varlık Dergisi İçeriği (son 14 yıl)
Abonelik
Yaşar Nabi Nayır Ödülleri
Varlık Dergisi 'eurozine' üyesidir

77 YILLIK MEŞALEYİ KUŞAKTAN KUŞAĞA AKTARMAK

Varlık Yayınları’nın ilk kitaplarını kütüphanesinde saklayanlar  bilir:  yayınevinin amblemi bir meşaledir.  Aydınlanmayı temsil eden bu simge, kurucusu Yaşar Nabi’nin ölümünden bu yana onun yayıncılık geleneğini sürdüren bizler için bir büyük anlam daha taşıyor: Bir bayrak yarışındaki gibi kuşaktan kuşağa aktarılması gereken bir emanet, bir kültür hazinesi.

O yüzdendir ki, yüzlerce edebiyatçı, sanatçı, bilim insanının entelektüel katkısıyla oluşan bir hazinenin korunması, geleceğe taşınması ve tüm dünyaya açılması için, yaklaşık iki yıl önce 40 küsur bin sayfalık arşivimizi sayısallaştırarak, yeni sayıların da katılmasıyla sürekli güncellenen bir dijital Varlık kütüphanesi inşa etme projesiyle yola çıktık. Sonuçta Varlık dergisinin doğum yeri olan Ankara’dan bir kuruluş, Pecya (sayfalar anlamında, Lat. peciae’den), projemizin büyük bölümünü üstlenmeye gönüllü oldu ve en büyük hayallerimizden biri gerçekleşti.

E-posta adresi bulunan tüm abonelerimize  site yöneticisi tarafından gönderilen aktivasyon mesajlarından yararlanarak adlarına açılmış kullanıcı hesabını etkinleştirenler,  artık www.varlik.com.tr adresindeki linke tıkladıklarında  Cumhuriyet dönemi edebiyat tarihimizin en zengin hazinesinin kapılarını açacak olan www.pecya.com sitesine girecekler. (Yeni abonelerimizin bilgileri her ay başında site yönetimine aktarılmakta ve böylece en geç 30 gün içinde arşive giriş olanağı verilmektedir.) Sonrası için okurlarımıza yardımcı olacak önemli bilgileri aşağıda sunuyoruz:

Tüm abonelerimiz;

1- Ana sayfada bulunan koleksiyonlar link’inden Varlık dergisi logosuna tıklayarak yıl bazında tüm arşive ulaşabilir, her derginin kapak sayfasını tıklayarak o dergiyi okumaya başlayabilirler, özel okuyucu programıyla sağlanan yöntemle, istedikleri sayfadan çıktı alabilirler. Bunun dışında okuyucular herhangi bir sayımızın içerisinde ulaşmak istedikleri kelimeyi yayın içi arama modülü ile arayabilirler.

2- Kütüphane’de gelişmiş arama modülünden de editörlü yayın-koleksiyon kısmından tüm koleksiyona yıl bazında ulaşabilirler.

3- Bunun dışında ana sayfadan Varlık koleksiyonu içerisinde herhangi  bir kelime veya kelime öbeğini arama bölümüne yazıp kütüphanede aramayı seçerek tüm Varlık dergisi koleksiyonu içerisinde tam metin arama yapabilirler.


4- Varlık dergisi koleksiyonu, fiziksel olarak dergimize  abone olan değerli okuyucularımıza abonelikleri süresince ücretsiz sunulan bir olanaktır. Her Pecya üyesi Varlık abonesi hızlı kullanıcı statüsünde bir üyedir. Bu üyeler Pecya’nın bazı gelişmiş özelliklerini kullanmak için bireysel üyeliğe geçiş yapabilirler.

5- Pecya’ya giren abonelerimiz;  kullanıcı adı: isimsoyad (bitişik yazılacak)  şifre: 12345 ile sisteme ilk girişlerini yapabilirler. Buradan ulaşacakları kendilerine ait kitaplık sayfası “Pecyam”  vasıtasıyla şifrelerini değiştirmelerini öneririz.  Tüm sistemi “Pecyam” sayfası üzerinden kontrol edebilirler. Pecyam kişiselleştirilmiş bir sayfadır.

6- Aboneler,  çok yakında arşivde gelişmiş arama sayfası üzerinden yazar, konu ve yayına göre filtreleyerek arama yapabileceklerdir. Bu şekilde sadece bir yazarın yayınları veya içindekiler sayfası içerisinde daha kolay arama yapabileceklerdir.

Halen abonemiz olmayan bireysel okurlar; teknik olarak yine aynı sayfalar üzerinden ve üye olarak, isterlerse sadece istedikleri yayının dijital kopyasını satın alıp, kendi pecyam dijital  kütüphanelerine ekleyebilecekleri ve istedikleri zaman hızlı bir şekilde ulaşabilecekleri gibi, eğer tüm arşive abone olmak isterlerse makul ücretlerle 1 yılllık koleksiyon abonesi olabileceklerdir.

Abonemiz olmayan kurumsal kullanıcılar ise aynı ekranları kullanarak, ancak  bir kurumsal hesap açarak, istedikleri sayıda kullanıcıya (örneğin  50-100-150 kişilik gruplar halinde  bir yıl  süreli dijital abonelik satın alabileceklerdir.

Tüm kullanıcılar için yardım adresi; destek@pecya.com’dur.  Pecya teknisyenleri  tüm e-postalarınızı  en kısa süre içerisinde cevaplandıracaktır.

Anasayfa   |   Tarihçe   |   Varlık Dergisi   |   Kitaplar   |   İletişim
Copyright © 2017 VARLIK YAYINLARI